Butelka, czy puszka ? W czym najlepiej smakuje ?

Puszka, butelka szklana, czy może plastikowa ? Która z nich jest najlepszym opakowaniem dla piwa ? Z której ten trunek smakuje najlepiej, w której najdłużej zachowuje świeżość i smak i którą najczęściej wybierają konsumenci ?

Alfa kwasy i chmielenie

Zacznijmy od tego, że piwo pakowane jest w butelki mniej więcej od 16-17 wieku. Prawdopodobnie dlatego, że wcześniej nie było możliwości wyprodukowania tak mocnego szkła, które wytrzymałoby napór dwutlenku węgla zawartego w piwie.


Film ilustrujący niniejszy artykuł

Swój smak piwo zawdzięcza w głównej mierze chmielowi. Zawiera on pewne substancje zwane alfa-kwasami, które sa uwalniane do trunku podczas chmielenia. Substancje te nie są jednak trwałe. Pod wpływem promieniowania UV czyli także zwykłego światła słonecznego, ulegają one rozkładowi i wchodzą w reakcję z innymi cząsteczkami zawartymi w piwie. Zjawisko to zwane jest fotolizą. Zaczynają wtedy bardzo nieładnie pachnieć, wręcz śmierdzieć. Zamiast poprawiać smak, psują go. Im dłuzej piwo jest narażone na promieniowanie, tym więcej jest w nim szkodliwych dla smaku i zapachu substancji.

Butelkowanie

Wróćmy teraz do butelek. Można wyróżnić butelki białe, zielone i brązowe. Pierwsze nie stanowią dobrej ochrony przed słońcem, drugie są nieco lepsze, jednak wciąż przepuszczają tyle promieniowania, że piwo w nich zawarte szybciej się psuje niż w butelkach brązowych. Dopiero one stanowią mocną ochronę dla trunku. Jeśli wiec zalezy nam na smaku piwa i jego długim przechowywaniu – nalezy wybrać butelki ciemne, brązowe.

Dlaczego zatem producenci stosują inne kolory ? Głównie ze względów marketingowych i estetycznych. Jedne z browary robią tak od zawsze i jest to ich znak rozpoznawczy, drugie chcą, by piwo było kojarzone z zielonym kolorem chmielu, a jeszcze inne robią tak, gdyż chcą być kojarzone z dobrze znanymi, popularnymi piwami, które też są sprzedawane w zielonych butelkach. Niemniej jednak to brązowe butelki najlepiej chronią alfa kwasy zawarte w piwie.

Puszki i butelki plastikowe

No dobrze, piwo jest jednak sprzedawane także w butelkach plastikowych i puszkach. Jeśli chodzi o butelki PET, to są one brązowe i posiadają ochronną warstwę, która chroni w pewnym stopniu piwo przed fotolizą. Opakowanie takie są jednak niezbyt dobrze kojarzone, więc mało browarów zamyka w nich swój trunek i robią tak głównie z powodów finansowych. Butelki PET są bardzo tanie.

Na koniec zostały nam do omówienia puszki. Są one zupełnie nieprzezroczyste, zatem stanowią najlepszą ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Lepszą, niż butelki brązowe. Dodatkowo od środka, puszki są wyłożone cienką warstwą środka, który zapobiega utlenianiu aluminium i izoluje trunek od metalu. Nie ma więc ryzyka, wbrew powszechnie panującej opinii, że piwo z puszki smakuje metalem, aczkolwiek trzeba sumiennie przyznać, że według badań można odnaleźć w niektórych trunkach z puszek ślady cząsteczek aluminium. Zależy to od wytwórcy opakwoania i trunku. Wychodzi zatem, że wbrew stereotypom, piwo zachowuje najdłużej swoją świeżośc, a przez to i smak, w metalowej puszcze, a nie w butelce.

Dlaczego zatem ludzie twierdzą, że piwo butelkowane smakuje im najbardziej ? Według badań, do których linki zamieszczamy w opisie. Jeśli pijący piwo wiedzą w czym było zapakowane piwo, to aż 60% z nich wskaże, że to butelkowane smakuje lepiej. Jednak, jeśli pozbawimy ich tej wiedzy, nie będzie to miało dla nich znaczenia. Połowa  znich wskaże jako smaczniejsze piwo butelkowane, połowa to z puszki. W badaniach, o których mówimy użyto piwa z tego samego browaru, z tego samego rozlewu i dodatkowo świeżego, w którym nie zdążyła zajść fotoliza.

Konkluzja jest więc taka, że nasza psychika ma duży wpływ na naszą ocenę smaku, a My, skoro lubimy butelki, powinniśmy raczej wybierać te ciemne, niż przezroczyste.


Źródła:

Ochrona przed UV w butelkach PET
Co lepsze ? Butelka, czy puszka
Aluminium w trunkach z puszek aluminiowych
I jeszcze jedno badanie na powyższy temat.
O puszkach aluminiowych

Zasubskrybuj nasz kanał:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *