Chińska agencja kosmiczna planuje wysłać w kosmos 4 sztuczne księżyce

Niedawno świat obiegła informacja, że Chiny planują zbudować sztuczny księżyc. Opowiemy Wam o tym pomyśle, wyjaśnimy czym jest i czy w ogóle jest sens, by coś takiego budować, oraz jaki może mieć to wpływ na środowisko naturalne. Będzie też ciekawostka na temat słonecznego działa Niemców za czasów Trzeciej Rzeszy.

Chińskie plany – lustro na orbicie

Zacznijmy od tego, co planują zrobić Chińczycy. Chcą oni wysłać sztucznego satelitę na orbitę ok 500km nad ziemią, czyli mniej więcej taką, na której znajduje się międzynarodowa stacja kosmiczna. Nie ujawniono jeszcze jak dokładnie ten satelita będzie wyglądał, ale szef Chińskiego instytutu kosmicznego ogłosił na konferencji, że będzie to rozkładane, sferyczne lustro o zmiennym ogniskowaniu, po to, by mogło odbić promienie słoneczne i skupić je na ziemi na sterowanym obszarze od 10 do 80km. Według założeń projektu skupione światło ma być ok 8 razy mocniejsze od tego, które obserwuje się obecnie przy pełni księżyca.

Cel sztucznego księżyca – oszczędności

I tu rodzi się pytanie – po co ? Cóż, chodzi o pieniądze. Wiadomo, że Chińskie miasta są olbrzymie i przez to pochłaniają olbrzymie środki finansowe na oświetlenie. Władze tego kraju planują wystrzelenie w 2020 roku pierwszego, a potem w 2022 roku aż trzech kolejnych sztucznych księżyców. Księżyce nie będą na orbicie geostacjonarnej, bo wtedy musiały by być bardzo duże, tylko będą okrążać Ziemię i na zmianę oświetlać wspólny obszar. W ten sposób będzie możliwe doświetlenie go przeez 24 godziny na dobę. cyt. Wu Chunfeng z CASX :“By then, the three huge mirrors will divide the 360-degree orbital plane, realizing illuminating an area for 24 hours continuously”,Według wyliczeń instytutu kosmicznego, księżyce oświetlające ok 50km kwadratowych powierzchni Ziemi, pozwolą na oszczędność rzędu 172 milionów dolarów rocznie. To grubo ponad pół miliarda złotych. Gra jak widać jest warta świeczki.Czy wiesz, że możesz posłuchać/obejrzeć niniejszy artykuł
W sam raz w drodze do pracy, lub szkoły, albo do obiadku 😉

Wcześniejsze, historyczne próby

Czy projekt Chińczyków ma w ogóle szanse na powodzenie ? Cóż, skoro się nim zajmują, zapewne ma. Tym bardziej, że nie jest to nowy pomysł. Są historyczne źródła, które podają, że pierwszym naukowcem, który myślał o czymś podobnym był w 1920r Herman Oberth. Niemiec, który zaprojektował 100 metrowe lustro, które umieszczone na orbicie mogłoby.. swym promieniem smażyć wrogów. Projekt ten był potem rozwijany przez Trzecią Rzeszę.
Niemcy nie byli jednak jedyni. Nie bardzo wiadomo jakie były motywacje Rosjan, czy militarne, czy naukowe, ale w 1993 roku poszli oni krok dalej niż projekt i wystrzelili pseudo lustro w postaci rozkładanej folii w przestrzeń kosmiczną. Odbite w ten sposób światło o promieniu 5km przewędrowało z prędkością ok 8kmh przez obszar całej Europy, po czym zgasło, gdyż satelita Rosjan uległ spaleniu w atmosferze.

Problemy i skutki projektu

Najtrudniejsze w projekcie sztucznych księżyców będzie precyzyjne utrzymanie wiązki światła na zadanym obszarze. Wystarczy delikatny ruch satelity, mniejszy niż jedna setna stopnia, by świetlne oko poruszyło się na Ziemi o kilkadziesiąt kilometrów. To jednak nie niepokoi Chińskich naukowców, którzy twierdzą, że będą w stanie poradzić sobie z tym wyzwaniem.

Są jednak inne problemy, które mogą się pojawić przy użytkowaniu sztucznych księżyców. Problemy te niepokoją już jednak bardziej ekologów i lekarzy. Sztucznie zwiększona jasność miast oznaczać będzie, że na oświetlonym obszarze będzie jaśniej, niż obecnie, gdy są one oświetlone lampami. Co więcej światło to nie będzie punktowe, jak z latarni, czy neonów, bo będzie oświetlać równomiernie całe połacie miasta. Oznacza to problemy nie tylko dla ludzi, którzy, by od niego uciec będą prawdopodobnie musieli montować światłoszczelne rolety w oknach, ale także i dla zwierząt, u których zaburzeniu ulegnie cykl dobowy i nocne egzystencja. One nie będą mogły schować się przed światłem za zasłoniętymi żaluzjami.

Środowisko ? Jakie środowisko.

Chiny już nie raz dowiodły tego, że ekologia ekologią, ludzie ludźmi, ale najważniejszy jest plan i wielki projekt. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak poczekać i na własne oczy zobaczyć ten ciekawy kosmiczny projekt, oraz samemu ocenić jaki będzie mieć on wpływ na naszą planetę. To już za rok, zatem nie trzeba będzie czekać tak długo.


Źródła:

Forbes

BBC

Zasubskrybuj nasz kanał:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *