Historia papieru toaletowego i.. co było przedtem ?

Jest taka taka rzecz, którą używamy wszyscy, a jej istnienie jest dla nas tak pospolite i zwyczajne, że nawet się nie zastanawiamy jak żyli ludzie w czasach, gdy tej rzeczy nie było. Dziś opowiemy Wam w jaki sposób powstał.. papier toaletowy oraz jak radzili sobie ludzie przed tym wynalazkiem. Dowiecie się także dlaczego Muzułmanie nie jedzą i nie podają sobie nigdy lewej ręki.

Pomysłowość i to, co pod ręką

Zacznijmy zatem od tego co było przed papierem toaletowym, a było bardzo.. różnorodnie.

Z reguły ludzie radzili sobie tym, co akurat mieli pod ręką, jak np bawełna, len, liście, mech, śnieg w zimę czy patyki w starożytnej Brytanii.

Troszkę przyjemniej było na pewno Wikingom, którzy używali owczej wełny i już nieco mniej przyjemnie Amerykańskim osadnikom, którzy pod dostatkiem mieli akurat suszonych łusek kukurydzy.


Zapraszamy do obejrzenia filmu z niniejszym artykułem

Bardzo pomysłowi okazali się średniowieczni marynarze, gdyż używali oni wiaderka i liny okrętowej. Był to hm.. papier wielorazowego użytku. Lina miała postrzępiony koniec i moczyła się w wiaderku z woda morską. Wbrew pozorom to rozwiązanie było dość higieniczne, aczkolwiek, jeśli ktoś miał hemoroidy, było ono dla niego też dość bolesne ze względu na sól zawartą w wodzie.

W wielu kulturach ludzie nie używali jednak niczego poza swoimi rękami. Tak działo się np w XIII wiecznej Azji, gdzie używano lewej ręki. Do tej pory np w Indiach lewa ręka uważana jest za nieczystą i np do jedzenia używa się tylko prawej.
Lewa dłoń jest też uważana za nieczystą wśród Muzułmanów. Oni używali małych kamyczków, otoczaków trzymanych właśnie w tej dłoni i według zaleceń Mahometa czynność hm.. czyszczenia powinni wykonywać nieparzystą ilość razy.

Zupełnie inaczej było w Rzymie, gdzie jednak ludzie woleli trzymać ręce z daleka od nieczystości. Używali więc gąbek na patyku namoczonych wodą, octem lub nawet winem.

Dziwne zwyczaje Japończyków

Ciekawe rozwiązanie mieli też Chińczycy i Japończycy. Chińczycy prawdopodobnie jako pierwsi zaczęli używać zwykłego ale perfumowanego papieru. Oczywiście był on dostępny tylko dla najbogatszych.

Zdjeceie patyczków toaletowych na licencji CC BY-SA 3.0 autorstwa: Chris 73

Japończycy używali deseczek. Swoją drogą, ten naród jest bardzo ciekawy, jeśli chodzi o tematy związane z kupami. Nie jedli oni dużo mięsa, gdyż zakazywała im tego wiara i nie hodowali dużych ilości bydła i trzody. Potrzebowali jednak nawozów, by zboże dobrze im rosło. Zaczeli więc zbierać ludzki odchody i wykorzystywać je w tym celu. Co więcej, rozkwitł nawet handel tym wonnym surowcem i co ciekawe, kupa osoby bogatej,a więc lepiej się odżywiającej, była warta więcej niż biednej.

Handel odchodami ustał dopiero po II wojnie światowej wraz z rozpowszechnieniem się nawozów sztucznych. Ustała też wtedy inna dziwna praktyka z Okinawy, którą stosowali rolnicy hodujący świnie, a mianowicie karmili je oni ludzkimi odchodami. Amerykanie po wojnie surowo tego zakazali.

Jeśli ktoś jest zainteresowany kontynuacją takich tematych, odsyłamy go do źródeł.

Przełomowy wynalazek – papier toaletowy

Tymczasem czas powiedzieć skąd się wziął komercyjny papier toaletowy.

Gdy zaczęto drukować gazety ludzie z automatu zaczęli stosować je w roli papieru toaletowego. Był to tak popularny proceder, że wydawcy czasopism robili małe dziurki w swych produktach, bo wiedzieli, że finalnie skończą one na haku w jakimś wychodku.

Joseph Gayetty

Dopiero w 1857 roku Amerykanin Joseph Gayetty wynalazł i wyprodukował komercyjny papier toaletowy.

Był to papier miernej jakości, bo zawierał nawet drewniane drzazgi. Jego sprzedaż nie szła zbyt dobrze także dlatego, że tego typu towar stanowił społeczne tabu. Nawet poprawienie jego jakości i wizerunku w reklamach nie dało dużej poprawy sprzedaży. Ludzie nie chcieli płacić za coś, co mieli za darmo w postaci gazet. Dopiero wprowadzenie niewygodnych, kolorowych czasopism przyspieszyło popularyzację papieru.

Dodajmy jeszcze, że pierwszy papier miał postać arkuszy lub płatków. Papier w rolce został wprowadzony na rynek w okolicach 1890 roku.

W końcu jednak ludzie przekonali się do papieru, choć cóż.. nawet obecnie są rejony w Polsce, gdzie jeszcze w wiejskich wychodkach używa się gazet, nawet tych kolorowych wymiętoszonych w odpowiedni sposób. Papier papierem, ale przyzwyczajenia to przyzwyczajenia 🙂


Źródła:

Świat Wiedzy 02.2019
Toaleta w Japonii

Zasubskrybuj nasz kanał:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *