Jak olbrzymi majątek zgromadził narkotykowy boss Pablo Escobar

Mówi się, że przestępstwo nie popłaca, dziś jednak opowiemy Wam o kimś, kto trochę przeczy temu powiedzeniu. O majątku Pablo Escobara i o dochodach jego kartelu narkotykowego z Medelin.

Źródła majątku Escobara

Nie będziemy opowiadać historii Escobara, bo jest on obecny praktycznie w każdych mediach, serialach i popkulturze. Ważne, byście wiedzieli, że Pablo trudnił się przemytem kokainy. Najpierw na małą skalę, a potem rozkręcił kartel z Medelin, który śmiało można nazwać największą narkotykową korporacją. Pierwszą przykrywką jego narkobiznesu była mała korporacja taksówkowa z zaledwie trzema samochodami, która zarabiała 5 milionów dolarów tygodniowo.

Bogactwo większe niż PKB małych krajów

Escobar był jednym z najbogatszych ludzi w latach 90. Magazyn Forbes uplasował go wtedy na 7 miejscu na świecie. Jego majątek wynosił 30 miliardów dolarów. Gdyby pominąć inflację, dodatkowe procenty i zyski to w 2019 roku te 30 miliardów pozwoliłoby zająć mu ok 20 miejsca. Dla porównania, obecnie najbogatszy polak zajmuje na tej liście 588 miejsce i jest to rodzeństwo Kulczyków. Lub też inaczej. PKB Łotwy w 2017 wynosiło właśnie 30 miliardów dolarów a w latach 90 było to zaledwie 10 miliardów. PKB Polski w 1990 roku wynosiło zaledwie dwa razy więcej niż fortuna Escobara, bo 65 miliardów dolarów.


Tu możesz przesłuchać niniejszy artykuł. Np przy obiedzie..

Średni dochód w Polsce brutto wynosi obecnie około 4,5 tys zł. Żeby zarobić 30 miliardów dolarów trzeba by całą tę kwotę odkładać przez około 2 125 850 lat..

Na co Escobar wydawał majątek

Pablo Escobar był tak bogaty, że nie wiedział co robić z pieniędzmi. Spełniał swoje najdziwniejsze zachcianki począwszy od samochodów, posiadłości, helikopterów, a skończywszy na stworzeniu własnego Safari i ogrodu zoologicznego, do którego przetransportował z Afryki wiele zwierząt, w tym hipopotamy. Hipopotamy te po upadku narkotykowego bosa pouciekały, rozmnożyły się i obecnie żyją sobie dziko w Kolumbii.

Wracając jednak do tematu pieniędzy. Escobar spalił kiedyś 2 miliony dolarów, czyli prawie 8 milionów polskich złotych po to tylko, by ogrzać swoją córkę.

Dochody kartelu z Medelin

Kartel Escobara, w którym posiadał on 40% udziałów, zarabiał w swych najlepszych latach 28 miliardów dolarów rocznie. Zaopatrywał 80% światowego rynku w kokainę. Dochody były tak wielkie, że przewyższały przychody światowych korporacji takich jak Starbucks (16 mld – przychód w 2014), McDonalds (26mld – przychód w 2016), czy Facebook (12 mld – przychód w 2014 r).
Tych pieniędzy było tak dużo, że przestępcy godzili się ze stratą ok 10% rocznie z tej sumy na nieprzewidziane wypadki, takie jak zniszczenie pieniędzy w transporcie, czy zamoczenie w skrytce, czy też zjedzenie przez szczury w kryjówkach.
Skoro jesteśmy przy kryjówkach, warto wspomnieć, że przestępcy nie nadążali z inwestowaniem pieniędzy i sporo z nich po prostu było zakopywanych w ziemi, na polach uprawnych, w różnych miejscach Kolumbii. Nawet do tej pory zdarza się, że niczego nieświadomi rolnicy potrafią wykopać podczas swych prac kilkanaście milionów dolarów.

Cóż, majątek niesamowity, lecz jednak zgodny z powiedzeniem, że ‘przestępstwo nie popłaca’, albo raczej z ‘przyjdzie kryska na Matyska’, gdyż koniec końców Escobara zabiły siły wojskowo policyjne, a kartel z Medelin rozbito. Posiadłości i pieniądze Pabla zostały zaś skonfiskowane przez rząd Kolumbii. Oczywiście nie wszystkie, jednak to już zupełnie inna opowieść.


Źródła:

Forbes, Wikipedia, CNN

Zasubskrybuj nasz kanał:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *