Mały robaczek, który odcisnął się czerwienią w historii Polski

Zastanawialiście się kiedyś, czy robak, miesiąc z kalendarza, kolor czerwony
i galaretka, a być może także i.. flaga Polski ?  Mogą mieć ze sobą coś wspólnego ?

Jeśli nie, zapraszam do krótkiej ciekawostki na ten właśnie temat.

Czerwiec Polski

Wszystko zaczyna się od niepozornej rośliny i to tak bardzo pospolitej, że nikt na nią obecnie nie zwraca uwagi. Ta roślina jest przysmakiem pewnego owada, którego poczwarki żerują na jej korzeniach.

Zarówno roślina, jak i owad noszą tę samą nazwę – Czerwiec. Właściwie, by być rzetelnym, to roślina nazywa się Czerwiec Trwały, a owad to Czerwiec Polski.
Oczywiście mowa tu o Polskiej, a raczej Słowiańskiej nazwie, bo przykładowo po Ukraińsku nazwa brzmi bardzo podobnie, a mianowicie: czerweń.

Wracając jednak do owada; w 6 miesiącu każdego roku jego poczwarki mają kolor.. czerwony i wtedy właśnie były zbierane przez naszych przodków, by uzyskać z nich czerwony barwnik.

Żniwa i pozyskiwanie barwnika

Tak, to właśnie w czerwcu odbywały się żniwa czerwca trwałego i zbiory czerwca polskiego w kolorze czerwonym.
Jakkolwiek wszystkie te nazwy się ze sobą łączą, trudno dojść, która z tych nazw była pierwsza, a które od niej pochodzą. Większość historyków uważa jednak, żę to Czerwiec Polski, czyli owad jest wzorcem, i to od niego zyskały swe nazwy miesiąc czerwiec, kolor czerwony i roślina czerwiec.

Proces pozyskiwania barwnika z owadów wyglądał następująco. Uprawiano wielkie pola z czerwcem. W okolicach miesiąca czerwiec roślinę wyrywano, otrzepywano z owadów i wsadzano z powrotem w ziemię. Owady zaś suszyły się na słońcu, bądź w piecach. Podobno zapach takiego czerwca był słodki, aczkolwiek niezbyt przyjemny. Ostatnim etapem było proszkowanie wysuszonych owadów.

Historyczny wpływ na Polskę

Warto nadmienić, że czerwiec był jednym z głównych towarów eksportowych Polski. Nie było na świecie żadnego innego barwnika o tej samej barwie więc polska szlachta i kupcy zarabiali mnóstwo pieniędzy na uprawie i handlu czerwcem.

Zygmunt Gloger, historyk, który zajmował się Polską, zwracał uwagę na to, że w Polsce dominującymi barwami była biel, która królowała na wsi i czerwień, którą przywdziewało na siebie rycerstwo. Dowodzi on też, że to właśnie było przyczyną przyjęcia biało-czerwonych barw na godle i fladze naszego narodu. Czy tak w istocie było, trudno powiedzieć.

Na koniec, jeszcze jedna rzecz, która była wspomniana na początku. Galaretka. Obecnie czerwca nie używa się już w barwieniu tkanin, wciąż jednak używa się go jako barwnik spożywczy, do barwienia między innymi czerwonych galaretek. Symbol takiego barwnika to: E120. Jest on uzyskiwany z Czerwca Kaktusowego, który mieszka w Meksyku i jest bardziej wydajny od Czerwca Polskiego

Zasubskrybuj nasz kanał:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *