Niesamowite i wytrwałe rośliny

Rośliny to naprawdę niesamowite organizmy. Przystosowały się do życia na większości obszaru naszego globu i to nie tylko do tych najlepszych środowisk, ale także do ekstremalnych warunków. Pokażemy Wam dziś, że są takie, które żyją milenia i to na pustyni, takie, które potrafią się wskrzesić z za grobu, oraz takie, którym niestraszne mrozy znacznie wyższe niż te Syberyjskie.

Pustynna staruszka

Na pustyniach Namibii i Angoli żyje bardzo dziwna roślina – Welwiczja Przedziwna. Ma ona ciekawą budowę, bo przez całe swoje życie wykształca tylko dwa liście, które, choć ciągle żywe, obumierają i wysuszają się na swych końcach. Roślina jest świetnie przystosowana do życia na pustyni. Wytrzymuje bardzo wysokie temperatury i tak się do nich przyzwyczaiła, że że kwitnie tylko, gdy temperatura otoczenia jest większa niż  38 stopni Celsjusza i utrzymuje się taka przez dłuższy czas. Pomyślcie, w Polsce narzeka się na 30 stopniowe upały, które dla tej rośliny są wciąż zbyt chłodne, by zacząć się rozmnażać.

Najciekawszą cechą Welwiczji jest jednak to, że roślina jest długo wieczna. Są znane osobniki, który dożyły prawie 2 tysięcy lat. Co więcej, welwiczja jest też żywą skamienieliną, gdyż gatunek istnieje od ok 14 milionów lat i przez ten czas nie zmienił się w ogóle.

Wskrzeszeńce/zmartwychwstanki (Resurrection plants)

Istnieje pewna grupa roślin, które niczym zombie, mogą być przywołane ze świata zmarłych. Proces ten jest tak niesamowity, że grupę tą nazwano zmartwychwstankami. Są to rośliny, które potrafią przetrwać bardzo długo nie tylko bez opadów deszczu, ale też powrócić do życia po prawie całkowitym wysuszeniu.

Roza Jerychonska na licencji GFDL 1.2 autorstwa Serych

Przykładem niech będzie najpopularniejsza Róża Jerychońska, która może być wysuszona, martwa przez kilkaset lat. Podróżuje wtedy po pustyni pchana wiatrem w poszukiwaniu wody. Kiedy jednak w końcu uzyska do niej dostęp rozwija się dosłownie w ciągu kilku minut i powraca do życia.

Jest to bardzo ciekawy proces. W opisie zamieszczamy link do dokumentu BBC komentowanego przez Davida Attenborough, którego nie możemy zamieścić w naszym materiale, lecz naprawdę zachęcamy Was do jego obejrzenia.

Niskie temperatury

Poruszyliśmy już temat roślin, które żyją w wysokich temperaturach, teraz czas na niskie. Część roślin potrafi przeżyć w mroźnych warunkach. To wie każdy. Tak samo jak to, że drzewa iglaste lepiej radzą sobie z mrozami. Nie każdy jednak wie, że nawet te wyjątkowo odporne gatunki muszą sie zaaklimatyzować przez okres jesieni, by przeżyć zimę. Gdy zima nadejdzie zbyt szybko, większość drzew nie przetrwa. Dzieje się tak dlatego, że w niskich temperaturach woda w przestrzeniach międzykomórkowych drzewa zamarza, przez co ulegają one odwodnieniu.


A może wolisz obejrzeć ten artykuł w Youtube ?
Znajdziesz tam znacznie więcej animacji i ilustracji

No dobrze, ale do jakiej temperatury można schłodzić rośliny, bez obaw, że obumrą. W warunkach naturalnych taką granicą jest -70 stopni Celsjusza dla roślin na obszarach podbiegunowych.  Dotarliśmy do ciekawych badań, w których naukowcy zamrażali sztucznie rośliny przy użyciu ciekłego azotu i sprawdzali jaką temperaturę mogą wytrzymać. Rekordziści potrafili przeżyć -90 stopni. Były to głównie drzewa iglaste.

Najbardziej wytrzymałe okazały się jednak nasiona tych drzew, gdyż potrafią przeżyć nawet zamrożenie do temperatury -196 stopni Celsjusza.

Szybki wzrost

Na koniec roślin, która rośnie niesamowicie szybko, bo ponad 1 metr dziennie.

Wracając do wzrostu. Najszybciej rosnącymi roślinami są trawy, a dokładniej.. bambus. Tak właśnie, roślina ta potrafi w sprzyjających warunkach rosnąć ponad 1 metr w ciągu jednego dnia. Podobno na wschodzie, w dawnych czasach wykorzystywano tą właściwość do tortur. Bambus miał się wrastać stopniowo w ciało ofiary powodując ból. Nie udało nam się jednak potwierdzić, znaleźć wiarygodnych źródeł na ten temat, aczkolwiek udało nam się znaleźć odcinek Pogromców Mitów, w którym dowiedli oni, że taka tortura jest możliwa. Nam zaś udało się w końcu jednak doszperać do informacji, że podobna tortura została zastosowana w 1821 roku podczas wojny w Malezji, lecz dotyczyła ona innej rośliny, nie bambusa – nipy krzewinkowej. No ale to, jak i tortury,to już zupełnie inna historia w sam raz na któryś z kolejnych filmików..


Źródła:
Welwiczja przedziwna 
Róża Jerychońska – dokument BBC

Roza Jerychonska na licencji GFDL 1.2 autorstwa Serych

Niskie temperatury roślin

Badania o zamrażaniu drzew

Tortury bambusem i roślinami

Zdjęcie Rózy Jerychońskiej na licencji CC-A-2.0 wykonane przez Umberto Salvagnin

Zasubskrybuj nasz kanał:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *