Nietypowe Egzoplanety

Mamy dziś dla Was trzy interesujące, bo bardzo ekstremalne egzoplanety odkryte przez NASA. Artykuł pisany był w oparciu o oficjalne informacje, które możecie znaleźć na stronie tej amerykańskiej agencji naukowej. Warto zaznaczyć to na początku, gdyż niektóre opisy są dość nieprawdopodobne, a nie chcemy być posądzeni o puszczenie wodzy fantazji.

Ludzie, gdy myślą o kosmosie wyobrażają sobie inne planety tak, jak te, które obserwujemy w naszym układzie słonecznym. Mało kto wybiega swoją wyobraźnią poza czerwoną pustynię na marsie, gazowego olbrzyma, czy kulę lodu podobną do Plutona.

Niebieski zabójca


Egzoplaneta – Hd189733b

Zacznijmy od planety nazwanej HD 189733 b. Jest to niepozorna planeta znajdująca się ok 63 lata świetlne od naszego układu. Dla ludzkiego oka planeta wygląda jak jasno niebieska  kulka. Można więc założyć, że skoro jest błękitna, tak jak Ziemia, to jest równie przyjazna. Ma oceany i atmosferę. I tak. Planeta posiada atmosferę, ale wieją na niej wiatry z prędkością ok 9-ciu tysięcy kilometrów na godzinę. Jest to 7 razy więcej niż prędkość dźwięku na ziemi! Nie to jest jednak najgorsze w tych wichurach, a to, że prawdopodobnie padają tam deszcze kawałków szkła.
Deszcze takie, biorąc pod uwagę prędkość wiatru padają tuż przy gruncie praktycznie poziomo. Oznacza to, że jeśli ktoś stanąłby na ich drodze zostałby rozczłonkowany małymi ostrymi nożami w ciągu kilku sekund.
Jak widać nie każda niebieska planeta jest tak przyjazna jak Ziemia, czy Neptun.


Przedsionek piekieł

Istnieje pewna planeta, która ze względu na swą gęstość porównywalną do gęstości naszej Ziemi i skalistą powierzchnię mogłaby być uznana za nie ciekawy przypadek. Ta planeta to Kepler-70b lecz nie jest typową planetą, gdyż prawdopodobnie była kiedyś gazowym olbrzymem, który został odparowany przez swoje słońce ( które było wtedy w fazie czerwonego olbrzyma).

Obecnie Kepler-70b krąży tak blisko swojego słońca, że rok trwa tutaj.. raptem 5 godzin. Planeta ma jednak jeszcze inną ciekawą właściwość . Temperatura na niej wynosi prawie 7000 stopni Celsjusza (6800 dokładnie). Oznacza to, że gdyby na powierzchni wylądowała rakieta z żelaza  (tak wiemy, że nie robi się rakiet z żelaza), to nie zdążyłaby się nawet stopić, tylko od razu odparowała (temperatura parowania żelaza to ok 3000 stopni Celsjusza).
Wysoka temperatura czyni planetę Kepler najgorętszą obecnie odkrytą planetę przez człowieka. Długo jednak nie będzie piastować tego miejsca, gdyż ze względu na gorąco i inne czynniki planeta powoli wyparowuje.

Nieustanny wschód, Nieustanny zachód, noc i dzień.

Ostatnią planetą o której Wam opowiemy jest planeta Janssen krążąca w układzie Copernicus (jej wizualizację możecie podziwiać w obrazku tytułowym do niniejszego artykułu). Tak, nazwa tego układu pochodzi o Mikołaja Kopernika. Jest to planeta typu super-ziemia. Dwa razy większa od ziemi, skalista, nie gazowa.
Planeta ma kilka ciekawych właściwości. Jest skalista, ale nie wygląda tak, jak np ziemskie Alpy. Skały na tej planecie prawdopodobnie zbudowane są z węgla, a konkretnie z grafitu.

Nie tylko skład jest ciekawy, bo na Jenssenie występuje wieczny wschód i zachód słońca. Jedna połowa planety jest zwrócona cały czas w stronę gwiazdy, a na drugiej panuje nieustanna noc.
Tam, gdzie jest dzień temperatura wynosi 2400 stopni Celsjusza, a w części nocnej jest znacznie zimniej, bo 1100 stopni.

I to wszystko czym chcieliśmy się dziś z Wami podzielić. Oczywiście jest więcej ciekawych planet we wszechświecie i pewnie jeszcze o nich powiemy, niemniej jednak wybraliśmy akurat te trzy, gdyż wydały nam się najciekawsze, a jednocześnie zupełnie różne od naszej Ziemi.

Jeśli temat Was zainteresował zachęcamy do odwiedzin stron NASA. Naukowcy przygotowali tam nie 3, a aż 6 ciekawych egzoplanet, które można oglądać dzięki wizualizacji komputerowej.


Źródła:

Nasa Blue Planet (Niebieski zabójca)

Keppler (Przedsionek Piekieł)

Nieustanny wschód i zachód słońca (Jenssen)

Obrazek przedstawiający HD 189733b: autorstwa NASA, ESA, L Calcada na licencji CC BY 4.0 International

Obrazek tytułowy przedstawiajacy Jenssen: by ESA/Hubble under CC BY International


Zasubskrybuj nasz kanał:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *