Rekordy pogodowe na świecie

Planeta ziemia wydaje się bardzo ustabilizowanym miejscem. Szczególnie nam, żyjącym w strefie klimatu umiarkowanego. Mamy nie za ciepłe lato, nie za srogie zimy i przeciętne przejściowe pory roku. Posłuchajcie jednak jak to jest naprawdę z pogodą na świecie.

Najzimniejsze miejsce na ziemi

Nietrudno się domyślić, że najzimniej jest na biegunie. Rekord temperatury ujemnej odnotowano w stacji Wostok i wynosił on -89 stopni Celsjusza. Jest to dwa razy mniejsza temperatura niż rekord Polski, który wynosi ok – 40 stopni.

Najcieplejsze miejsce na ziemi

Gdy myślimy o najcieplejszym miejscu na ziemi, od razu na myśl przychodzi nam pustynia, a jak pustynia, to prawdopodobnie Afrykańska Sahara. Faktycznie jest tam ciepło, bo temperatura osiąga do 50 stopni celsjusza, jednak nie stanowi to żadnego rekordu. Najcieplejsza temperatura, jaką odnotowano wynosiła 58 stopni Celsjusza i została zarejestrowana w Amerykańskiej Dolinie Śmierci.
Dla porównania, najwyższa temperatura w Polsce to: 40 stopni i została ona odnotowana w Prószkowie w województwie Opolskim.
Przy tak wysokich temperaturach człowiek nie radzi sobie zbyt dobrze. 42 stopnie to temperatura ścinająca białka.


Filmik ilustrujący niniejszy artykuł. Jeśli wolisz posłuchać, obejrzeć – kliknij

Najszybciej spadająca temperatura

Wyobraźcie sobie, że zasypiacie wieczorem na wiosnę w Polsce, a budzicie się głęboko w środku srogiej Syberyjskiej Ziemi. Co więcej, nie możecie uruchomić swoich samochodów z silnikiem diesla i dojechać do pracy.
Tak właśnie musieli się czuć mieszkańcy miasta Browning w Stanach Zjednoczonych, dla którego odnotowano rekordowy spadek temperatury. W ciągu zaledwie 24 godzin temperatura spadła z 7 stopni do ok -48 stopni Celsjusza.

Trudno to sobie wyobrazić. To spadek temperatury o 54 stopnie w ciągu doby.

Najszybciej rosnąca temperatura

Jeśli wydawało Wam się, że mieszkańcy Browning przeżyli szok, to pomyślcie co przeżyli mieszkańcy Spearfish znajdującego sie również w Stanach Zjednoczonych, gdy w ciągu 2 minut temperatura w ich mieście wzrosła z -20 stopni do +7 stopni. By lepiej uświadomić sobie ten 27 stopniowy wzrost temperatury, wyobraźcie sobie, ze wychodzicie z domu w zimę ubrani w najcieplejsze szaliki i kurtki, ale nim zdążycie zamknąć drzwi na klucz, na zewnątrz właśnie zrobiła się wiosna i musicie wrócić, by założyć wiosenne kurtki.


Źródła:

Wszystkie rekordy pogodowe zebrane w Wikipedii.

Zasubskrybuj nasz kanał:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *