Sztuczna inteligencja już jest wśród nas

Media, filmy, a nawet internet próbują straszyć nas sztuczną inteligencją i jej negatywnym wpływem na świat, który nastąpi gdzieś w bliskiej, ale jeszcze nieznanej przyszłości. Pomijając efekty i rozważania na temat stosowania przez ludzi sztucznej inteligencji, chcemy Wam dziś pokazać, że już teraz ma ona znaczący wpływ na nasze życie.


Czym jest i jak działa sztuczna inteligencja

Zacznijmy od tego, czym obecnie jest sztuczna inteligencja i jak działa. Nie jest to ani komputerowy mózg, ani android, czy nawet superkomputer, który zachowuje się jak człowiek. Być może w przyszłości ludzie skonstruują świadomy komputerowy byt, lecz na razie wykorzystujemy coś, co nazywa się sieciami neuronowymi. Sieci te, są matematycznym modelem w pamięci komputera. Niczym więcej. Nie są też dokładnym wymodelowaniem sieci neuronowej naszego mózgu, która jest znacznie bardziej skomplikowana, ale są do niej podobne, stąd też ich nazwa.

Najważniejszą rzeczą, którą musicie wiedzieć, jest to, że sieć neuronowa sama w sobie niewiele może zrobić. Nie jest to komputer, któremu wgrywa się program, który realizuje jakieś założenia. Sieć neuronowa działa trochę inaczej. Nie programuje się jej, a trenuje. Trzeba zasilić ją mnóstwem danych wejściowych, wraz ze spodziewanymi rezultatami, jednocześnie sprawdzając, czy na jej wyjściu otrzymuje się oczekiwane efekty. Sieci neuronowe uczą się więc na podstawie doświadczenia zdobytego poprzez wprowadzona do nich zestawy danych trenujących. Gdy sieć zostanie już wytrenowana, można jej już używać, jednak cały czas mając w pamięci to, że może ona zawsze zadziałać dziwnie, nieprzewidziane rezultaty. Tak obecnie działa sztuczna inteligencja. Musi być wytrenowana pod konkretne zadanie, dzięki czemu może szybko rozwiązywać pewne problemy analizując mnóstwo danych ale jest też nieco nieprzewidywalna.Może zamiast czytać wolisz obejrzeć ?

Sieć neuronowa i elektryczność

Sieci neuronowe doskonale radzą sobie w zadaniach, w których na podstawie dostarczonych danych historycznych dotyczących jakichś wielkości/parametrów trzeba przewidzieć ich przyszłe wartości. Innymi słowy są więc świetne w prognozowaniu przyszłości. W tym właśnie celu stosuje się je np w energetyce.

Sieci neuronowe sterują mocą i pracą elektrowni. Przewidują jakie będzie zapotrzebowanie na energię w danym dniu, w danym miesiącu, czy porze roku. Sterują też pracą turbin wiatrowych regulując ich działanie w zależności od przewidywanych wiatrów.

To właśnie dzięki sieciom nie brakuje nam prądu, gdy np w lato wszyscy włączają klimatyzację, gdyż przewidują tego typu sytuacje i pozwalają się na nią odpowiednio przygotować

Sieć neuronowa a zakupy

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego produkty w hipermarketach są ustawione właśnie tak jak są, a nie inaczej ? Dlaczego np niedaleko piwa zawsze można znaleźć słone przekąski ? To wynik działania sieci neuronowych, które analizują Wasze paragony. Dodatkowo, jeśli zarejestrowaliście się w którymś z dużych hipermarketów i posiadacie imienną kartę, którą skanujecie za każdym razem robiąc zakupy, to z jednej strony dostajecie dzięki temu zniżki, z drugiej, dostarczacie lepszych danych na temat Waszych nawyków. Dzięki temu sklep wie, jakie kupony rabatowe Wam proponować.
Nie działa to jednak tak prosto, że dostajecie promocje na to, co kupujecie najczęściej. Sztuczna inteligencja proponuje Wam takie produkty, które są Wam przydatne ale jednocześnie spowodują, że np kupicie przy okazji coś jeszcze. Może to działać tak, że dostaniecie zniżkę na mąkę, bo przy okazji kupicie też pozostałe składniki do pizzy, albo w taki sposób, że dostaniecie upust na tanie piwo, które akurat będzie stało niedaleko tego droższego, Waszego uluubionego i w efekcie kupicie też to droższe. Trudno dokładnie przewidzieć tę logikę, gdyż wynika ona z doświadczenia sieci neuronowej zdobytego na podstawie danych historycznych.

Google, zdjęcia i mowa

Zapewne wielu z Was już słyszało o tym, że to sztuczna inteligencja zajmuje się serwowaniem wyników, oraz personalizowaniem reklam w wyszukiwarce google. Pominiemy zatem ten temat, gdyż to znany fakt, ale opowiemy Wam o innych usługach udostępnionych przez tę korporację, które także są sterowane przez sieci neuronowe.
Są to wyszukiwanie obrazów, rozpoznawanie mowy, oraz nawigacja samochodowa i kierowanie najszybszą trasą w zależności od obecnego natężenia ruchu.

Wszystkie te usługi są wspierane przez sieci neuronowe. Dzieje się tak dlatego, że takie sieci świetnie sprawdzają się w zadaniach polegających na rozpoznawaniu wzorców na bazie zdobytego doświadczenia, a więc do wyszukiwania i kojarzenia pewnych danych.

Medycyna

Idąc dalej tropem rozpoznawania zdjęć i wzorców, sztuczna inteligencja już teraz używana jest w medycynie. Działa ona jak zwykły lekarz, który zwykle analizuje wyniki badań i na ich podstawie stwierdza diagnozę, bądź ogląda zdjęcia rentgenowskie i ocenia stan zdrowia pacjenta. Oba przykłady to nic innego jak rozpoznawanie obrazów, czy wnioskowanie na podstawie doświadczenia. W Afryce jest problem z dostępem do lekarza, który często znajduje się bardzo daleko. Dlatego właśnie popularna jest pewna aplikacja medyczna, która na podstawie zdjęć jest w stanie rozpoznać rodzaj choroby, a nawet wykryć raka-czerniaka skóry. Owszem, nie jest ona nieomylna, tak samo jak i ludzki lekarz, ale działa i odnosi sukcesy. Zwiększyła wykrywalność wspomnianego już czerniaka.

Sądownictwo

Kolejną dziedziną, która już teraz jest wspierana przez sztuczną inteligencję jest sądownictwo. Jest to dziedzina, która podobnie jak medycyna, idealnie nadaje się do współpracy z sieciami neuronowymi. Orzekanie wyroków polega w dużej mierze na analizie zebranych faktów, oraz wyciągnięcie wniosków opartych o aktualne przepisy prawne. Od kilku lat są już prowadzone testy w Europie i przykładowo sieć przygotowana przez badaczy z Uniwerystetu w Londynie była w stanie przewidzieć poprawnie 79% wyroków, które zostały wydane przez Europejski Trybunał Konstytucyjny.

Tak, to jednak wciąż testy, ale tylko w Europie. W Stanach sędziowie są już wspierani przez sieci neuronowe, a niedawno zapadł np wyrok w którym niejaki Eric został skazany na 6 lat więzienia dzięki analizie systemu o nazwie Compas.

Jak widać sieci neuronowe są obecne już teraz w naszym życiu. Zajmują się nie tylko sprawami, które są uznawane przez ludzi za bezpieczne, jak wyszukiwarki internetowe, czy reklama. Wspierają znacznie ważniejsze dziedziny naszego życia, jak medycyna, sądownictwo, czy energetyka. Czy to źle, czy dobrze… to już temat na następny artykuł.


Źródła:

Sieci neuronowe i ich zastosowanie w energetyce

Sieci neuronowe i sądownictwo.

Sądownictwo i sztuczna inteligencja

Wyroki sądów w USA

Zasubskrybuj nasz kanał:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *